Ајмо, новинари на кило!

rpc

Листајќи го дневникот ВРЕМЕ, ми падна во очи еден новинарски текст (директен линк), интервју, со расколничкиот владика Тимотеј. Не е битно кој го правел интервјуто, имиња не се битни, веројатно се разбудил едно утро и решил да стане новинар. Воопшто не подготвен на темата, Новинарот, поставува, најверојатно, предходно договорени прашања, за да не го фати во тесно г. Тимотеј. Ако е професионалец, доволно би било, предходно да прелиста по интернет, за посетата на делегацијата на расколничката МПЦ во Цариград, да провери реакции, одговори и тако даље, за да знае како да ја извлече вистината (очигледно сака да си ја кажат нивната „вистина“). Една мала дигресија: Не треба зборот „расколничка“ да им е навредлив, штом и самите бараат признавање, јасно им е дека се во раскол.

Имено, ме зачуди информацијата пренесена кај нас, дека во Цариград се согласиле со ставовите на МП„Ц“, па решив да разбуричкам по све и сваштава на интернет, И оп! Ете J не се намачив многу. Информација од официјалниот сајт на Руската Православна Црква, баш каде што планираат наредно да одат да лобираат. Каде ќе одат? Имаат ли воопшто абер? Да, знаат. Ама исто така знаат дека кога ќе се вратат, нивните колеги од тајните служби, инфилтрирани како уредници, ќе им ја „наредат“ како што им одговара. А ставот на РПЦ? Тие ја знаат вистината за МП„Ц“.

http://www.patriarchia.ru/db/text/205103.html

Преведена форма:

На неодамнешната средба со претставниците на самопрогласената „Македонска Црква“ Патријархот Вартоломеј во потполност ја поддржал позицијата на Српскиот Патријархат

Како што веќе беше соопштено, на 21 Февруари Патријархот Константинополски Вартоломеј прими делегација на самопрогласената „Македонска Црква“.

На средбата, одржана по барање на македонската страна, Предстојателот на Константинополската Црква во потполност ја поддржал позицијата на Српскиот Патријархат, пренесува агенцијата RNN.

Тој особено нагласил дека таканаречената „Автокефална Црква“ на бившата југословенска република Македонија не може да биде прифатена како канонска Православна Црква, а исто така, укажал и на невозможноста за прифаќање на називот „Македонска“ во врска со спомнатата јуриздикција.

Овие проблеми веќе добро се познати, кажал Вартоломеј, обраќајќи се кон членовите на делегацијата. Како што е соопштено, Патријархот со суров тон ги прашал македонските претставници дали се тие ополномоштени да истапат со какви било нови предлози.

Непризнатата во Православниот свет „Македонска Црква“ ја претставувале митрополитот Тимотеј, епископот Наум и архимандритот Порфириј.

 

Advertisements

~ од мистер ШЛАЈФка на Март 20, 2007.

One Response to “Ајмо, новинари на кило!”

  1. […] во мојот предходен текст, со тони, а не новинари на кило. А ако ги прашате, зашто лажат? Оти така им […]

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: